Українська репортажистика у книгах: що почитати

24 жовтня журналіст Павло Стех повідомив, що у видавництві Vivat вийде оновлене видання його книги «Над прірвою в іржі» — однієї з найвідоміших представниць сучасної української репортажистики. 

Це наштовхнуло нас на те, аби розповісти про вітчизняні книги-репортажі, які будуть цікаві не лише журналістам, а й пересічним читачам. Тож запрошуємо до прочитання добірки якісної сучасної репортажистики!

«Над прірвою в іржі»

Книга «Над прірвою в іржі»
Книга «Над прірвою в іржі». Фото: Facebook / «Книгарня «Є»

Почнемо, власне, з книги Павла Стеха. Репортажист свого часу здійснив подорож приміськими електричками по периметру України й задокументував побачене. Якось автор сказав, що книга показує не надто привабливу реальність нашого суспільства, але, на його думку, «приміські потяги є хорошим дзеркалом, в якому можна добре роздивитися свою країну». 

«Над прірвою в іржі» вперше видали як переможця п’ятого конкурсу «Самовидець» у 2017 році видавництвом Tempora. У 2018-му текст доповнили репортажами про нову мандрівку Павла Стеха ширшими маршрутами й зібрали в окремому виданні від 2018 року. 

А уже нове видання від Vivat містить розділ про Авдіївку часів повномасштабного вторгнення та чорно-білі ілюстрації Діни Чмуж. Передзамовити його можна на сайті видавництва.

«Деокупація»

Книга «Деокупація»
Книга «Деокупація». Фото: store.ukrainer.net

Ще одна книга-подорож. Засновник проєкту Ukraїner Богдан Логвиненко у квітні-листопаді 2022 року разом з командою відвідав території, які Сили оборони звільнили від росіян у той період. Він зібрав історії людей, які пережили окупацію, давали відсіч ворогу, побували у катівнях російських військових чи втратили рідних.

Зміст книги побудований за хронологією того, як українські військові звільняли окуповані росіянами регіони. Тут історії від Бучі До Харкова, від Вовчанська до Херсона. І хоч не кожна згадана людина у книзі є позитивним персонажем, ці репортажі, у першу чергу, про хоробрий опір українців російській орді.

«Найстрашніші дні мого життя»

Книга «Найстрашніші дні мого життя»
Книга «Найстрашніші дні мого життя». Фото: lvduvs.edu.ua

Одна з найболючіших репортажних книг, яку доводилося читати автору цього тексту. The Reckoning Project — група українських та світових медійників, аналітиків і юристів —  створили книгу зі свідченнями людей, які пережили одні з найстрашніших подій першого року повномасштабної війни: злочини росіян в Бучі; ув’язнення людей в підвалі в Ягідному; обстріл третього пологового будинку в Маріуполі.

Ця збірка — докази звірств РФ в України, і їх можна використати в судових процесах проти окупантів. Книга не просто розкриває людські історії, а й дає зрозуміти, що терор — це свідомий метод ведення війн росією.

Утім, збірка «вказує на шлях до розплати і дає надію на справедливість», як кажуть в анотації до видання.

«Потяг прибуває за розкладом»

Книга «Потяг прибуває за розкладом»
Книга «Потяг прибуває за розкладом». Фото видавництва «Лабораторія», надане для Суспільне Культура

Як повідомляє Forbes, у перші дні повномасштабного вторгнення «Укрзалізниця» вивозила у західному напрямку до 200 тис. людей щодобово. Уже у 2023 році залізничники перевезли 25 млн пасажирів у поїздах далекого сполучення. За час великої війни українська залізниця стала символом спротиву — вона евакуює поранених, одна з перших заходить в деокуповані міста, відповідає за перевезення перших осіб країн-союзників. 

Українська журналістка, шеф-редакторка журналу Reporters Марічка Паплаускайте проїхала понад 8 тис. кілометрів та провела 40 інтерв’ю аби зрозуміти, як УЗ стала для українців тим, чим вона є зараз. Серед героїв книжки є і Борис Джонсон, і український письменник Андрій Любка. Але в першу чергу вона про звичайних працівників залізниці — провідниць, машиністів, колійників — які щодня працюють над тим, щоб українські потяги прибували за розкладом.

Як пишуть на сайті видавництва «Лабораторія», 10% від вартості кожного примірника книги буде перераховано у фонд «Залізна родина» на реабілітацію поранених та підтримку сімей загиблих залізничників.

«Бахмут»

Книга «Бахмут»
Книга «Бахмут». Фото: store.ukrainer.net

Битва за місто Бахмут, що на Донеччині, є однією з найдовших за період повномасштабного вторгнення. Хоч росіяни зараз контролюють місто, бої на його околицях досі тривають. Узимку та в березні 2023 року письменник та репортажист Мирослав Лаюк з фотографом Данилом Павловим проводили час з українськими військовими, рятувальниками та звичайними  цивільними у самому місті та на його околицях. 

Результатом цього є книжка, на сторінках якої ви знайдете не лише історії про отримання позивних, службу батьків та дітей чи історію міста Бахмут. Тут також — в есеях — відображені роздуми Мирослава Лаюка про різні аспекти нинішньої війни.